CENTRUM WIEDZY
Dlaczego światłoterapia jest skuteczna?
Jak działa światłoterapia?

W słoneczny letni dzień w południe natężenie oświetlenia wynosi około 100 000 luksów, natomiast jesienią, zimą i wczesną wiosną, kiedy niebo jest zachmurzone, natężenie to wynosi jedynie od 1000 do 2000 luksów. W pomieszczeniach domowych i biurowych natężenie oświetlenia oscyluje w granicach 50-500 luksów.  
Fakt, że późną wiosną i latem większość ludzi świetnie funkcjonuje ma bezpośredni związek z tymi danymi. Niestety - w pozostałych miesiącach zaczyna nam doskwierać obniży nastrój, brak energii i chęci do działania, senność w ciągu dnia. Wszystko to przez niedobór światła słonecznego. 

W dzień światło docierające do naszych oczu wspomaga produkcję serotoniny, dopaminy i beta-endorfiny. To wszystko hormony odpowiadające za nasz nastrój i dobre funkcjonowanie. Jeśli do oka dociera za mało światła pojawia się niedobór tych hormonów wywołując takie objawy jak: obniżony nastrój, wolniejsze reakcje na bodźce zewnętrzne, gorsza sprawność intelektualna, szybsze męczenie się, brak napędu do działania, spadek energii - a zatem objawy depresyjne.  


Kolejnym kluczowym hormonem, którego produkcja regulowana jest przez światło, jest melatonina, zwana hormonem snu. Jej poziom rośnie, gdy robi się ciemno, a im wyższy jej poziom tym bardziej jesteśmy senni i pozbawieni energii. Gdy oczy wystawione są na światło o wysokim natężeniu - takim jak światło słoneczne lub światło lamp antydepresyjnych - poziom hormonu snu spada i czujemy przypływ energii.

Powyższe negatywne konsekwencje niedoborów światła wywołują objawy zwane depresją sezonową lub jesienną chandrą. Najprostszym sposobem na pozbycie się ich jest stosowanie światłoterapii (fototerapii) - czyli lamp antydepresyjnych. Lampa antydepresyjna emituje światło o natężeniu aż 10 000 luksów i specjalnie dobranej barwie 4000 kelwinów. Jest to bezpieczny wyrób medyczny, a jego wysoka skuteczność została udowodniona w wielu badaniach klinicznych. Lampy antydepresyjne nie emitują promieniowania UV i mogą być stosowane także przez kobiety w ciąży oraz podczas karmienia. 

Uwaga: terapeutyczne działanie lamp antydepresyjnych i regulacja zegara biologicznego przez światło nie odbywa się drogą receptorów skórnych. Naświetlanie skóry przy zasłoniętych oczach jest zupełnie nieskuteczne z punktu widzenia terapii depresji sezonowej. Nie należy zatem oczekiwać żadnych korzystnych efektów zdrowotnych po opalaniu w solarium. Korzystanie z solarium nie wywiera żadnego działania przeciwdepresyjnego, a dodatkowo nie jest korzystne dla skóry ze względu na emitowanie promieni UVA. 

 

wyroby medyczne certyfikowane

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl