Światłoterapia
Światłoterapia

W słoneczny letni dzień w południe natężenie oświetlenia wynosi około 100 000 luksów , natomiast jesienią, zimą i wczesną wiosną, kiedy niebo jest zachmurzone, natężenie to wynosi   jedynie od 1000 do 2000 luksów . W pomieszczeniach domowych i biurowych natężenie oświetlenia oscyluje w granicach   50-500 luksów .  

Fakt, że późną wiosną i latem większość ludzi świetnie funkcjonuje ma bezpośredni związek z tymi danymi. Niestety - w pozostałych miesiącach zaczyna nam doskwierać obniży nastrój, brak energii i chęci do działania, senność w ciągu dnia.  

W dzień wspomagana jest w ten sposób produkcja serotoniny, dopaminy i beta-endorfiny. Jeśli do oka dociera za mało światła pojawia się niedobór tych hormonów wywołując takie objawy jak: wolniejsze reakcje na bodźce zewnętrzne, gorsza sprawność intelektualna, szybsze męczenie się, brak napędu do działania, spadek energii. Serotonina przyczynia się do odczuwania szczęścia i utrzymania dobrego samopoczucia - jej obniżona produkcja wywołana niedoborem światła powoduje wystąpienie objawów depresyjnych.

Kolejnym kluczowym hormonem, którego produkcja regulowana jest przez światło, jest melatonina, zwana hormonem snu. Jej poziom rośnie, gdy robi się ciemno, a im wyższy jej poziom tym bardziej jesteśmy senni i pozbawieni energii. Gdy oczy wystawione są na światło o wysokim natężeniu - takim jak światło słoneczne lub światło lamp antydepresyjnych - poziom hormonu snu spada i czujemy przypływ energii.

Powyższe negatywne konsekwencje niedoborów światła wywołują objawy zwane depresją sezonową lub jesienną chandrą. Najprostszym sposobem na pozbycie się ich jest stosowanie światłoterapii - czyli lamp antydepresyjnych. Emitują światło o natężeniu aż 10 000 luksów i specjalnie dobranej barwie 4000 kelwinów. Są to bezpieczne wyroby medyczne,   a ich wysoka skuteczność została udowodniona w wielu badaniach klinicznych.

 

wyroby medyczne certyfikowane

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl