CENTRUM WIEDZY
Jak się używa lampy antydepresyjnej?
Jak używać lampę antydepresyjną?

Gdy już zaopatrzymy się w lampę antydepresyjną - czas zacząć jej używać! 

Pora dnia 

Według badań światłoterapia jest najskuteczniejsza jeśli wystawimy nasze oczy na działanie lampy antydepresyjnej w ciągu pierwszych 2 godzin od pobudki. Pamiętaj by nie używać lampy antydepresyjnej w ustawieniu najwyższego natężenia jeśli zamierzać wkrótce iść spać - światło lampy skutecznie ogranicza produkcję melatoniny (hormon snu). Oczywiście możesz wtedy użyć regulatora natężenia światła - o ile Twój model lampy go posiada - i używać lampy tak jak zwykłej lampy domowej. 

W konkretnych problemach zdrowotnych można modyfikować sposób użytkowania lampy - o tym piszemy w drugiej części tego artykułu.

Regularność

Jeśli widzisz już u siebie symptomy depresji jesienno-zimowej (obniżenie nastroju, spadek energii, senność, zwiększony apetyt) to koniecznie używaj lampy antydepresyjnej regularnie tj. codziennie przez co najmniej 2 tygodnie. Pozwoli to cofnąć te nieprzyjemne objawy i uchronić przed ich nawrotem.

Jeśli stosujesz światłoterapię profilaktycznie zacznij korzystać z lampy antydepresyjnej parę razy w tygodniu już we wrześniu i kontynuuj używanie lampy przez cały okres jesienno-zimowy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zachować prawidłowy rytm biologiczny, utrzymać właściwy poziom energii  oraz dobry nastrój. 

Czas trwania sesji

Lampy antydepresyjne mają różne moce i związane z nimi dystanse terapeutyczne. Jeśli lampa posiada certyfikat wyrobu medycznego to taki dystans terapeutyczy został profesjonalnie zmierzony i jest podany w jej specyfikacji. Dzięki temu wiemy w jakiej odległości od lampy usiąść: powinna to być odległość gwarantująca co najmniej 2500 luksów. 

Większość badań klinicznych potwierdzających skuteczność światłoterapii była przeprowadzana w dystansie terapeutycznym pozwalającym na osiągnięcie natężenia 10 000 luksów przez 30 minut dziennie. 

Czas korzystania z lampy antydepresyjnej jest jednak kwestią indywidualną. Jedni z nas są bardziej a inni mniej wrażliwi na działanie światła. Do optymalnej dla siebie długości sesji terapeutycznej należy dojść metodą prób i błędów. Na początek sugerujemy zacząć od krótszych sesji 10-15 minut, a następnie przyzwyczajać się ich wydłużania. 

Lampy antydepresyjnej możemy używać przez cały dzień i cały rok. Sesje terapeutyczne można w ciągu dnia powtarzać.
 

Korzystanie z lampy antydepresyjnej

W terapeutycznym korzystaniu z lampy antydepresyjnej jest tylko dwie zasady: światło musi docierać do oczu i musimy znajdować się w dystansie terapeutycznym. Nie trzeba patrzeć na lampę antydepresyjną - w maksymalnym natężeniu światła mogłoby to być wręcz nieprzyjemne. Podczas sesji terapeutycznej można na przykład czytać, pracować na komputerze czy oglądać telewizję. Możemy być ustawieni do lampy antydepresyjnej przodem lub bokiem. Oczy powinny być otwarte - co prawda przez powieki światło również dotrze do naszych oczu, ale zdecydowanie mniej efektywnie.

Lampy antydepresyjne INNOLUX mogą być używane jako zwykłe lampy domowe

Skandynawski, minimalistyczny design lamp antydepresyjnych INNOLUX sprawia, że ich dobroczynne dla zdrowia efekty mogą być z powodzeniem łączone z walorami praktycznymi. 
W modelach lamp wyposażonych w regulatory natężenia światła wystarczy ustawić preferowaną jasność, aby przyjemnie rozświetlić pokój lub wręcz ustawić jedynie bardzo lekkie, nastrojowe oświetlenie. Światła lamp antydepresyjnych nie da się “przedawkować” - czasami można jedynie odczuć pewne znużenie lub chwilową nadwrażliwość oczu, wtedy należy wyłączyć lub zmniejszyć jasność lampy. 

W ciemnych miesiącach jesienno-zimowych już samo rozświetlenie pomieszczeń jasnym światłem lamp antydepresyjnych Innolux przynosi psychologiczny efekt poprawy nastroju, jednak aby lampa spełniała swoje funkcje medyczne należy znajdować się przez w zasięgu dystansu terapeutycznego i ustawić lampę na maksymalnej jasności. 

 

W czym fototerapia może Ci pomóc? :

 


Mam gorszy nastrój jesienią i zimą

Niezależnie od tego czy powodem gorszego nastroju jest jesień/zima czy rytm życia uniemożliwiający Ci korzystanie ze słońca, cierpisz z powodu braku światła. Możesz doświadczać tzw. depresji sezonowej (depresji zimowej, SAD). Nie martw się, to dotyczy mnóstwa osób! Światłoterapia właśnie na to pomaga.

Typowe objawy to:

- przygnębienie
- brak energii
- problemy z porannym wstawaniem
- senność w ciągu dnia
- nadmierny apetyt (szczególnie na słodycze)
- spadek libido

Jak może Ci pomóc światłoterapia?

Światło, którego dostarczają lampy Innolux i okulary Luminette®, jest niejako substytutem światła słonecznego. Oddziałując na szyszynkę, reguluje wydzielanie serotoniny (hormon szczęścia) i melatoniny (hormon snu). Efektem jest lepsze samopoczucie, wzrost energii i napędu do działania, lepszy sen w nocy, mniejsza senność w ciągu dnia i wzrost libido.


Brakuje mi energii

Często towarzyszy Ci uczucie zmęczenia, widzisz swój spadek aktywności i ciągłą ospałość? Masz trudności z wykonywaniem codziennych czynności w pracy i w domu? Możliwe, że z powodu braku światła Twój zegar biologiczny po prostu się rozstroił, a zwiększona produkcja melatoniny (hormon snu) osłabia Twoją motywację i odbiera Ci energię.

Jak może Ci pomóc światłoterapia?

Jasne światło o wysokim natężeniu hamuje produkcję i zmniejsza uwalnianie melatoniny. Jednocześnie zwiększa się produkcja serotoniny - hormonu szczęścia. Te dwa czynniki na raz wpływają na zauważalny wzrost energii, motywacji do działania i likwidują uczucie senności.


Mam problemy ze wstawaniem

Rano nie możesz wstać z łóżka, a wieczorem mimo senności nie możesz zasnąć? A może odwrotnie - wieczorem zasypiasz zbyt wcześnie, a nad ranem bezsennie czekasz aż wreszcie będzie można wstać, nie budząc domowników? Prawdopodobnie Twój zegar biologiczny rozstroił się z powodu braku światła. Melatonina, hormon snu, produkowana jest w niewłaściwej ilości o niewłaściwej porze.

Jak może Ci pomóc światłoterapia?

Jasne światło o wysokim natężeniu reguluje produkcję hormonu snu. Jeśli wystawimy się na jego działanie o odpowiedniej porze to wieczorem poczujemy się naturalnie zmęczeni, w nocy będziemy spać głębokim snem, by rano obudzić się pełnymi energii. 


Często pracuję w nocy

Nasz zegar biologiczny pracuje w oparciu o naturalny rytm światła i ciemności. Nieregularne pory aktywności i snu, praca zmianowa bądź zwykła konieczność pracowania nocą powodują, że nasz zegar zaczyna się rozstrajać co może skutkować zaburzeniami snu, spadkiem koncentracji i obniżeniem nastroju.

Jak może Ci pomóc światłoterapia?

Jasne światło o wysokim natężeniu pomoże Ci zahamować wydzielanie hormonu snu, zachować niezbędną do efektywnej pracy energię i koncentrację.


Często daleko podróżuję (jet lag)

Twoja praca wymaga od Ciebie częstych podróży i zmieniania stref czasowych? Wiesz zatem dobrze, czym jest jet lag. Towarzyszą mu takie objawy jak zaburzenia snu, rozbicie, niemożność skupienia uwagi, złe samopoczucie, ciągła senność i bóle głowy.

Jak może Ci pomóc światłoterapia?

Dzięki jasnemu światłu o wysokim natężeniu, właściwie stosowanemu, możesz dwa razy szybciej przystosować się do zmiany strefy czasowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl