Menu
Koszyk

Gorszy nastrój, problemy ze wstawaniem, brak apetytu - jak i kiedy używać lampy?

Światłoterapia jest naturalną i bardzo skuteczną metodą wspomagania swojego dobrego funkcjonowania. Lampy antydepresyjne pomagają, gdy masz obniżony nastrój w okresie jesienno-zimowym, gdy brakuje Ci energii lub masz problem ze snem/rozbudzeniem się. Także gdy pracujesz w nocy lub cierpisz na jet lag. 

  • dodano: 10-01-2025

Przejdź do wpisu

Światłoterapia jest naturalną i bardzo skuteczną metodą wspomagania swojego dobrego funkcjonowania. Poniżej opisujemy kiedy i jak może Ci pomóc korzystanie z lamp antydepresyjnych.

Mam gorszy nastrój jesienią i zimą

Niezależnie od tego czy powodem gorszego nastroju jest jesień/zima czy rytm życia uniemożliwiający Ci korzystanie ze słońca, cierpisz z powodu braku światła. Możesz doświadczać tzw. depresji sezonowej (depresji zimowej, SAD). Nie martw się, to dotyczy mnóstwa osób! Światłoterapia właśnie na to pomaga.

Typowe objawy to:

- przygnębienie
- brak energii
- problemy z porannym wstawaniem
- senność w ciągu dnia
- nadmierny apetyt (szczególnie na słodycze)
- spadek libido

Jak może Ci pomóc światłoterapia?

Światło, którego dostarczają lampy Innolux i okulary Luminette®, jest niejako substytutem światła słonecznego. Oddziałując na szyszynkę, reguluje wydzielanie serotoniny (hormon szczęścia) i melatoniny (hormon snu). Efektem jest lepsze samopoczucie, wzrost energii i napędu do działania, lepszy sen w nocy, mniejsza senność w ciągu dnia i wzrost libido.


Brakuje mi energii

Często towarzyszy Ci uczucie zmęczenia, widzisz swój spadek aktywności i ciągłą ospałość? Masz trudności z wykonywaniem codziennych czynności w pracy i w domu? Możliwe, że z powodu braku światła Twój zegar biologiczny po prostu się rozstroił, a zwiększona produkcja melatoniny (hormon snu) osłabia Twoją motywację i odbiera Ci energię.

Jak może Ci pomóc światłoterapia?

Jasne światło o wysokim natężeniu hamuje produkcję i zmniejsza uwalnianie melatoniny. Jednocześnie zwiększa się produkcja serotoniny - hormonu szczęścia. Te dwa czynniki na raz wpływają na zauważalny wzrost energii, motywacji do działania i likwidują uczucie senności.


Mam problemy ze wstawaniem

Rano nie możesz wstać z łóżka, a wieczorem mimo senności nie możesz zasnąć? A może odwrotnie - wieczorem zasypiasz zbyt wcześnie, a nad ranem bezsennie czekasz aż wreszcie będzie można wstać, nie budząc domowników? Prawdopodobnie Twój zegar biologiczny rozstroił się z powodu braku światła. Melatonina, hormon snu, produkowana jest w niewłaściwej ilości o niewłaściwej porze.

Jak może Ci pomóc światłoterapia?

Jasne światło o wysokim natężeniu reguluje produkcję hormonu snu. Jeśli wystawimy się na jego działanie o odpowiedniej porze to wieczorem poczujemy się naturalnie zmęczeni, w nocy będziemy spać głębokim snem, by rano obudzić się pełnymi energii.


Często pracuję w nocy

Nasz zegar biologiczny pracuje w oparciu o naturalny rytm światła i ciemności. Nieregularne pory aktywności i snu, praca zmianowa bądź zwykła konieczność pracowania nocą powodują, że nasz zegar zaczyna się rozstrajać co może skutkować zaburzeniami snu, spadkiem koncentracji i obniżeniem nastroju.

Jak może Ci pomóc światłoterapia?

Jasne światło o wysokim natężeniu pomoże Ci zahamować wydzielanie hormonu snu, zachować niezbędną do efektywnej pracy energię i koncentrację.


Często daleko podróżuję (jet lag)

Twoja praca wymaga od Ciebie częstych podróży i zmieniania stref czasowych? Wiesz zatem dobrze, czym jest jet lag. Towarzyszą mu takie objawy jak zaburzenia snu, rozbicie, niemożność skupienia uwagi, złe samopoczucie, ciągła senność i bóle głowy.

Jak może Ci pomóc światłoterapia?

Dzięki jasnemu światłu o wysokim natężeniu, właściwie stosowanemu, możesz dwa razy szybciej przystosować się do zmiany strefy czasowej.

 


 

 

Tagi